Drobní věřitelé EMTC důvěřují Spolku Koruna. Společně si nárokují už přes 300 milionů korun

Praha, 29. června 2022 – Do spolku poškozených dluhopisových věřitelů firem zkrachovalé skupiny EMTC podnikatele Tomáše Bárty se přihlásilo už více než 320 věřitelů, kteří již nárokují přes 300 milionů korun. Šance na uspokojení jejich pohledávek významně vzrostla poté, kdy Vrchní soud v Praze v polovině letošního května rozhodl, že Tomáš Bárta má nárok na 10% podíl firmy Bohemia Energy.

Drobní věřitelé zkrachovalé EMTC založili spolek na ochranu svých zájmů v září 2021 s cílem postupovat společně a zvrátit vývoj v probíhajícím insolvenčním řízení. Ještě v březnu 2022 měl přes 50 členů. K dnešnímu dni se do Spolku Koruna registrovala téměř polovina všech přihlášených podvedených dluhopisových investorů a stává se tak jedním z největších hráčů v insolvenci EMTC.

Naděje na to, že drobní věřitelé získají své peníze zpět významně vzrostla poté, kdy Vrchní soud v Praze minulý měsíc rozhodl klíčový spor o podíl v energetické firmě Bohemia Energy. Hodnotu podílu dříve insolvenční správce EMTC Jaroslav Brož ocenil na stovky milionů korun, které chce nyní tvrdě vymáhat po majitelích firmy.

Verdikt Vrchního soudu zvyšuje šanci na to, že se do majetkové podstaty EMTC podaří získat stovky milionů korun z majetku manželů Písaříkových. Budeme bojovat o to, aby byly tyto prostředky použity k uspokojení oprávněných pohledávek stovek podvedených dluhopisových věřitelů, kteří na ně mají jednoznačný nárok“ uvádí advokát Jan Hrazdira z kanceláře HKDW HOLASEK, který Spolek Koruna zastupuje.

Do spolku může nadále vstoupit každý věřitel, který přihlásil svoji pohledávku do insolvenčních řízení vedených proti Tomáši Bártovi nebo jedné z firem jeho skupiny EMTC. Je otevřen i těm poškozeným věřitelům, kteří kvůli krachu EMTC přišli o podstatnou část svých úspor a nemají již peníze na efektivní obranu svých zájmů a financování právních služeb. Vstup do spolku je zdarma. Členský příspěvek však bude třeba uhradit, až pokud dojde k alespoň částečnému uspokojení pohledávky. V takovém případě uhradí členové spolku jedno procento z jejího uspokojení.

Pád skupiny EMTC je jednou z největších dluhopisových kauz Česka. EMTC-Czech je obchodní společnost založená Bártou v roce 2003. Do roku 2019 nabízela dluhopisy za účelem financování svých projektů. Jedním z nich byla výuková aplikace pro děti Lipa Land. V září 2020 na její majetek vyhlásil Městský soud v Praze konkurz. Do insolvenčního řízení se následně přihlásilo 854 věřitelů, jejichž pohledávky činí téměř 1,8 miliardy korun. Naprostou většinu z nich tvoří právě investoři do dluhopisů.

Spolek Koruna